Elate na kalachevome romeyka

Регистрация новых пользователей на форуме прекращена.

Для того, чтобы задать вопрос о Греции, пожалуйста, присоединяйтесь к нашему чату в Телеграм.



   RSS
Elate na kalachevome romeyka, Для всех понтийцев, кто желает поговорить по понтийски :-)
 
Ego Eleni, meno sti Mosha tora. Thelo toso poli na kalachevo romeyka. Edo kanis kekalchev. Kefelo na enespalao tin glossa mou.Elate pedia sti teman. Kefelo na eimai monahesa. :)
Страницы: Пред. 1 ... 5 6 7 8 9 ... 21 След.
Ответы
 
Me te mas!

zipa zipa tin kardzia mas!

Э кори тинос исе
Милон кокино исе
Милон кокинон
Фивгон ке эла ме те мен
Васило пуло исе
Васило пулон!
Понтиос имэ шкирос, севдали ке палалос!
 
Splinter,
ESIS OLC KAMER EXATHETE.TO EFTAS POS PERNAS TO ANIKSI(KALOKERI). EGO DULEVO,KE DULIAN PA KEXW.KALA INTERNET EXW,ATS KIA IKSERNA TO IPINA -sofi-
 
 
аврио месаврио апаго са рашия кавказо... ке ало моно зулево ке пао со спити...:)
Понтиос имэ шкирос, севдали ке палалос!
 
Splinter,
to eftas?pos itan ta rashia?ego pa emnen kumbara so gamon,i nife temeteron itan o gambros rossos,na ilepes pos exoreven to kochari.......
 
Та рашия ине амон теметерон...
стин профаил тика эхо мия фотография апо ки. :)
зева терен
Понтиос имэ шкирос, севдали ке палалос!
 
EMIS ADAKES KEXUM RAWIA :cry: OMOS SO KRASNODAR EXNAME OREA RAWIA.
 
 
Splinter,

chip emorfon fotografian epikes! Elepo ke ti simean... Bravo!

Adaka kexmen aika ipsila ki emorfa rashia... :cry: A, so Kavkaz i pshim epemnen, to Kavkaz pand' araev!
 
Ator ego ekloshta, am kanis ki thel na kalachev... :(
 
Olga R.,
nei atora kanis ki kalacev, olc embenun,evgenun ke tiden ki lene,tepekia lene ponti imes. :(
 
Vre paidja, enthusiastiqa, den fantazomun oti yparkhi tetja histoselida. Etimazo mja istoselida ja ti Romeiki piisi tis Ukranias, eqho qambosa lathi, alla tora vrika ena Romeiko - Rosiko on-line lexiqo, ke tha diorthoso ta lathi. Xeri qapjos na mu pi ti simeni "granitsa" sta Rumejqa?
an sas endiaferei, my website is http://users.sch.gr/ioakenanid
 
Цитата
riih.qarojamahoamaan пишет:
Etimazo mja istoselida ja ti Romeiki piisi tis Ukranias, eqho qambosa lathi,
nomizw ta pontiaka mas ligo einai diaforetika apo ta pos milanai stin ukrania.
Цитата
riih.qarojamahoamaan пишет:
"granitsa"
emis leme"sinoria"
 
riih.qarojamahoamaan,
eisai ki esy "romei"? I aplos s'endiaferoun ta pontiaka?

Gunushev's ke romeika? Pothen es?
 
Цитата
riih.qarojamahoamaan пишет:
granitsa

I leksi ayti einai daneio apo ta rosika/ukranezika. I pio sosti pontiaki leksi tha itan "sinoria".
Sta romeika tis Rosias/Ukranias tha vreis para polla tetoia daneia. Exeis akoysei mipos to tragoudi "Pentakosha liras"? Leei "...ti mashinan ke t'ospit as puli" (as poulisei to autokinito kai to spiti). "Mashina" tha pei "autokinito" sta rosika.
 
 
Splinter,
ediksesa teson ti fotografian (me ta zipkas ke kukulas - esi kserts ;)) so tai-Petron (ena geron romei adaka si presvian), ki ares aton atoson polla! :D Epen d'en thomaston. Eternen, eternen, kethelne n'afin ati :)
 
Цитата
VATOMURO пишет:
EMIS ADAKES KEXUM RAWIA
Mer zis ator?
 
Olga R.,
atora zw so kipr(cyprus),3 xronia uze adaka eimai,kalon en,omos pola zesti ,keporo thelo oligon aeran,kai vreshin..
 
его атора зо си Русия 39-q ехуме ке аэрас, ке вреши. ндо фтате эсис эки?
 
Цитата
stavrula пишет:
ндо фтате эсис эки?
Мер? ;)
Эго син Африкин эм... Адака телев о шимон, ембенумен син аниксин апес :D Архизне па врошияс ке врондияс :D
 
stavrula,
kalos erthes,aso pion tin merean isen?ego pa sin rusian ezina.....alo to en to ken?nechi esi ais a sin hashhatalan ise? :{} (hashhatala,en enan xorion,mer lene "ndo",emis leme "to")
 
Olga R.,
to eftas sin afrikan?alo kia pas sin rusian,en kala ekes,te meterc pola in ekes?
 
 
E, do na ftamen adaka... :D Zo ke dulevo (si presvian ti Elladas). I xora chip emorfon en, am kesh ada polla romei... Exmen ena kinotitan (obshhestvo) romeikon, am polla oligi imes (10-15), ke kanis ki thel na ftai tiden me talts entaman :cry:
Am kalo praman en do si temeteron ti presvian polla romei dulevne :D O proksenon romei, o tamian (glavbux) romei, ki alts romei exmen... Mon o presvin romei ken :D Aets si dulian romeika kalachevmen!

Esi si Kipron pos evrethes?
 
Цитата
Olga R. пишет:
Esi si Kipron pos evrethes?
oi manam ke o papam erthan adakes 1999,tepekia ego ertha,erexta na zo adakes,enaksa arothimo ta xomata mer etranina.ke ta ftame?, araec en i zoi,pam ekes mer aporum na zum kala,ke afinum ta ospitia,ke xtizum ala.....,oson poson aen ac kiksero...
 
Mo tin pist'ne sun kortsopa :ae:
Apalalume kai xame....
Ego veveos ksai pa k'eimai an i glossan imon ein aikon gelion ontes omilum' ato, ama ontes grfet'ato ksai pa ki'poro na kratume. asa gelta tha'spai i kardiam..

Ato pa nto en:
1. tepekia? aec elegeten ton logon k'epiki? chip aplon en erxetai ason "kai apo ekei kai pera"
2. Si temeteron ti presvia - Olechka ksai pa kala k'eipes ato, tranon signomin psalafo se :-).
An les tin prothesin si(eis), ototes ton arthon "to" allo mi les ato... pe s'imeteron tin presvian (to n so telos ti presvias min anespals ato kalon? ototes romeikon k'tha en)
Tero ata kai nuniz'ata, etharo pos th'anasfalum'ato tin omrofon glossan kai polla kriman tha en. Eeeeeeeeh kai nte na'ftame, logon ksai pa kesh na krateis ato sin patridan apes.
 
Цитата
Grigorios Kousidis пишет:
1. tepekia? aec elegeten ton logon k'epiki? chip aplon en erxetai ason "kai apo ekei kai pera"
tepekia-potom.
te meter ki lene "kai apo ekei kai pera"
panda akuga "tepekia" :wasko: pola dialektia exoume(((
 
Grigorios Kousidis,
aets pa ule len ato adaka :D Tere kala d'egrapsen Vatomuro: i lalia pori na en ena, am esh ke polla dialektia. Kepen emas do so xorion at len "to" ya "do"? Esh ki alla polla aika. Eksa ke romei s' ena xorion ti Kavkaz na len "luludia" ta chicheke!
 
Ar kalon.As apomen aec.
Ama k'eporo na kriv'ato pos piane men ta gelta'm. kalon en ksai pa kakon k'en. ok?
Temon o papon a'sa Platana ti Trapezuntas etone. Elegan loipon temeter pos oi Trapezuntaioi kialo katharon glossan omilune. Aets pa epemnen so nus'im.
Opos etranina monon temetron to soi ekuga na sinchene, ospu evra enan kalon pedan pu ontes omilisen'me exatha as'a gelta kai eton Samsolis. Den pa k'egrikana as ekeina pu elegen. Ki'epeki (tepekia) polus romeis evra asa polla ta meria kai ethamaga pos exne allon tropon s'ein sinchian'atun.

Ar as roto esas loipon: temon tin glosan pu sinchono kai grafo esas atora pos elepete'tato? Pegnevkustun achapsa gia ksan giok? Intia etharite peste'm ato ksai pa mi ntrepeste. Opos graf'ato aec pa omilanam'ato so soim apes kai aec pa omilo ato sa sinchias me'temeters.
Egrikat'ato?
 
 
Цитата
Grigorios Kousidis пишет:
sinchene,
Цитата
Grigorios Kousidis пишет:
Pegnevkustun
ata ta loia ke ganepsa,ola ta ala kala in -sofi-
 
Pegnevkomai, pegnavkaisai, pegnevkumes, pegnevkeste= nravitsia
Sinchono=omilo beseduu, mi nikogda ne upotrebliali ni slova kalachevo ni slova gunushevo.
Slovo ganevo tozze nikogda ne upotrebliali toliko egriko govorili
 
Цитата
Grigorios Kousidis пишет:
pegnevkeste= nravitsia
erexta to=mne ponravilos
Цитата
Grigorios Kousidis пишет:
ganevo
Цитата
Grigorios Kousidis пишет:
egriko
a mi, eti dva slova upatrebliaem
ganevo=ponimau
egriko=uznayu
 
Kto mozzet prodolzzit stix kotorii mi detmi na pasxu govorili:

Timi Timi to naiton...

prodolzzaite? sprasite otcov dedov esli sami ne znaete ok?
 
Страницы: Пред. 1 ... 5 6 7 8 9 ... 21 След.
Читают тему (гостей: 1)